Szwajcarski model powszechnego przeszkolenia wojskowego, który zapowiedział w Sejmie Donald Tusk, ma zostać ogłoszony nie dalej niż za kilka tygodni. W tym czasie Ministerstwo Obrony Narodowej ujawnia w korespondencji z “BiznesINFO” nowy program szkoleń, który wkrótce będzie obowiązywał obok ustawowych, tych odbywających się w Polsce od rozporządzenia z 2022 r.
Ministerstwo Obrony toruje drogę do szybszego i bardziej efektywnego procedowania w sytuacji nagłego zagrożenia. Resort Władysława Kosiniaka-Kamysza do obowiązujących norm transportowania tzw. towarów niebezpiecznych dopisuje kontekst zagrożenia terrorystycznego. W dokumentacji wprost odwołuje się do “sytuacji geopolitycznej”.
Cezary Tomczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, zasugerował szkolenia, odbywające się w wybranych miejscach na mapie Polski, w ramach których resort zaprosi do udziału parlamentarzystów; posłów i senatorów. Politycy “w kamaszach” to perspektywa, która zadowoliłaby wielu młodych mężczyzn; zarówno tych, dla których perspektywa udziału w formacji Wojska Polskiego nie zachęca, jak tych, którzy chętnie by się tam widzieli. Na razie nic jednak nie wskazuje na jej realizację.
Służba w wojsku to nie tylko powołanie, ale i stabilne wynagrodzenie oraz szereg przywilejów. W 2025 roku rząd wprowadził podwyżki dla żołnierzy zawodowych. Ile dokładnie zarabiają? Na jakie dodatki mogą liczyć? Szczegóły mogą Cię zaskoczyć.
“Jak się nie da, to się nie da” - można podsumować słowa polskiego szefa ministerstwa obrony wobec stanowiska Amerykanów o przystąpieniu Ukrainy do struktur NATO. Kosiniak-Kamysz bierze udział w obradach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w Brukseli. Pierwszego dnia wizyty minister odniósł się m.in. o obecności na terytorium Ukrainy polskich wojsk.
Ministerstwo Obrony Narodowej pochwaliło się kolejnym kontraktem na pociski dla polskiej armii. Zadaniem nowego uzbrojenia ma być przełamanie obrony przeciwlotniczej potencjalnego wroga. To kluczowa zdolność, której dotąd polskim siłom brakowało. „Super wiadomość, co do której nie można mieć właściwie żadnych uwag” – komentuje ekspert.
W 2025 roku liczba osób wezwanych na ćwiczenia wojskowe znacznie wzrośnie. Projekt rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej zakłada objęcie powołaniami niemal 330 tysięcy rezerwistów i osób z kwalifikacjami kluczowymi dla wojska. Kto powinien spodziewać się wezwania?
Rosja przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. W niedzielę rano rakiety uderzyły w cele położone tuż przy Polskiej granicy. „Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił wszystkie dostępne siły i środki pozostające w jego dyspozycji, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie, a naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan najwyższej gotowości” – poinformowało polskie Dowództwo Operacyjne.
Firmy zatrudniające żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej lub żołnierzy aktywnej rezerwy będą płacić niższy podatek. Dzięki wprowadzonym ulgom, przedsiębiorstwa będą mogły odliczyć imponujące sumy od podstawy opodatkowania za każdego zatrudnionego żołnierza. Dodatkowo, takie firmy uzyskają priorytet przy realizacji zamówień publicznych. Wiadomo już od kiedy nowe zasady zaczną obowiązywać.
Unia Europejska pozwoli finansować wydatki na zbrojenia i obronność z funduszu spójności. Dotychczas było to niemożliwe, jednak geopolityczne przetasowania oraz niesłabnące zagrożenie przy wschodniej granicy wspólnoty wymusiło zmiany, za którymi od dawna lobbowała Polska.
O tym, że produkcja amunicji dużego kalibru jest w Polsce niewystarczająca, eksperci alarmują od dłuższego czasu. Dobra wiadomość jest taka, że najwyraźniej już wkrótce zakłady wrzucą wyższy bieg. Spółki odpowiedzialne za wytwarzanie amunicji dostaną bowiem pieniądze na zwiększenie mocy produkcyjnych. Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało projekt w tej sprawie, który pojawił się już w wykazie prac rządu.
Dokładnie 230 tysięcy osób dostanie w lutym wezwanie od wojska. Podczas kwalifikacji wojskowej przyznanie im zostaną kategorie wojskowe. Otrzymają je nie tylko mężczyźni, ale również kobiety, szczególnie te, które posiadają potrzebne w wojsku kwalifikacje. Za niestawienie się przed komisją grożą poważne kary.
Od wczoraj Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła wśród mieszkańców południowo-zachodniej Polski ostrzeżenia przez intensywnymi opadami, które mogą doprowadzić do podtopień. Najbardziej niebezpieczna sytuacja ma być na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Śląsku. W stan gotowości postawione ma zostać wojsko.
W czwartek 15 sierpnia odbędzie się wydarzenie, które będzie prawdziwa okazja dla miłośników ciężkich maszyn, zarówno tych mniejszych, jak i nieco większych. Ulicami stolicy przejedzie najnowocześniejszy sprzęt znajdujący się na wyposażeniu Wojska Polskiego. Do specjalnego pokazu szykują się również piloci myśliwców, a to oznacza, że będzie głośno.
Agencja Uzbrojenia podpisała kolejną umowę. O jej zawarciu w mediach społecznościowych poinformował wiceszef MON Paweł Bejda. Do Polski trafią setki pocisków dedykowanych naszym myśliwcom F-16. Cena, którą zapłacimy Amerykanom, może robić wrażenie. Z tego tekstu dowiesz się:● Jakie pociski kupuje Polska.● W jakim celu się ich używa oraz skąd są wystrzeliwane. ● Jakie środki przeznacza Polska na ich kupno oraz jakich kolejnych zakupów można się spodziewać.
Według najnowszych informacji, w nadchodzącym tygodniu ma zostać podpisana umowa na zakup maszyn, które mają odmienić oblicze polskich sił powietrznych. O sprawie poinformowała Polska Agencja Prasowa. Wiadomo ile kosztować będzie gigantyczny kontrakt, oraz ile dokładnie sztuk uzbrojenia trafi do naszego kraju. Chodzi o słynne śmigłowce szturmowe AH-64E Apache. Z tego tekstu dowiesz się:● Ile słynnych śmigłowców kupi Polska.● Ile kosztowała będzie umowa oraz wyniosą opłaty dodatkowe.● Kiedy zakup maszyn zostanie sfinalizowany.